Hacettepe Üniversitesi Mezun Hesabı

Hacettepe Üniversitesi Elektronik Posta Sistemlerinde kullanıcılarımızın daha verimli ve etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olmak amacıyla iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılmış, 11 Mayıs 2022 tarihinden itibaren yeni e-posta sistemi (Microsoft Exchange) kullanılmaya başlanmıştır.

Mezun öğrencilerimizin Üniversitemize bağlılıkları göz önünde bulundurularak, yürürlüğe giren 8.12.2022 tarih ve 2022-000 sayılı Senato kararına istinaden Hacettepe Üniversitesi mezunlarının Mezunlar Derneği üyesi olmadan kurumsal e-posta almalarına olanak sağlanmıştır.

Mezun Hesabını Kimler Alabilir?
Üniversitemizin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak mezun olmuş tüm Üniversite mensuplarımız bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Mezun Hesabımı Nasıl Alabilirim?
E-posta Yönergesine göre @hacettepe.edu.tr uzantılı mevcut kurumsal elektronik posta hesapları mezuniyet tarihinden 90 gün sonra kullanıma kapatılmaktadır. Kullanıcı hesabının kapatılmasından sonra mezunun kendisi tarafından,

1- https://portal.hacettepe.edu.tr adresinden “Yeni Hesap Açma” butonunu kullanarak veya
2-Mezun olduğunu gösteren bir belge ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığına şahsen başvurularak e-posta hesabı açılabilmektedir.
Mezun Hesabının Alt Alan Adı Nedir?
Açılacak mezun hesaplarında “@” işaretinden sonra, “mezun.hacettepe.edu.tr” alt alan adı kullanılacaktır.
Mezun Hesabı ile Hangi Hizmetlerden Faydalanabilirim?

  • Tanımlanacak mezun hesapları sadece iletişim için kullanabilecektir.
  • Microsoft’un Office 365 Mail Hizmeti kullanılacaktır.
  • Sunulan mail hizmetinde her kullanıcıya epostalarını saklayabilecekleri 50gb alan verilmiştir.

Üniversitemizin yaptığı protokoller ve anlaşmalar gereği mezun hesabı alacak kullanıcılarımız proxy (e-kaynak) hizmetinden, yazılım deposundaki yazılımlardan, Office programları gibi hizmetlerimizden faydalanamayacaklardır.

Mezun Hesabıma Nasıl Giriş Yapabilirim?
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Portalından mezun hesabı açıldıktan sonra https://outlook.office.com/ ara yüzünden oturum açarak hesabınıza erişim sağlamanız gerekmektedir.

Mezun Hesabımın Kullanıcı Adını Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Portalından “Kullanıcı Adımı Unuttum” butonunu kullanarak kullanıcı adınızı hatırlamanız gerekmektedir.

Mezun Hesabımın Şifresini Unuttum Nasıl Öğrenebilrim?
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Portalından “Şifremi Unuttum” butonunu kullanarak yeniden şifre oluşturmanız gerekmektedir.